Menu
2021-12-06

Polski Ład – obowiązkowe terminale od 01.01.2022 r.?

Polski Ład wprowadza do ustawy Prawo przedsiębiorców artykuł, który mówi o tym, że przedsiębiorca musi od 01.01.2022 r. umożliwić klientowi zapłatę- w formie innej niż gotówkowa- za pomocą instrumentu płatniczego. Obowiązek ten dotyczy podatników, którzy zobligowani są do posiadania kas rejestrujących. Instrument płatniczy to, zgodnie z definicją z ustawy o usługach płatniczych z dn. 19.08.2011 r., urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur wykorzystywanych przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego. Oznacza to np. zapłatę kartą za pomocą terminala płatniczego czy płatność BLIKiem. Pojawiają się w sieci zdania, że udostępnienie komputera z dostępem do Internetu, tak aby klient mógł się zalogować do swojego banku i wykonać przelew to również jest zapewnienie możliwości dokonywania zapłaty w miejscu wykonywania działalności. W praktyce może się to jednak okazać nieprawidłowym rozwiązaniem z uwagi chociażby na obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych, które trzeba spełnić udostępniając taki komputer.

Obowiązek posiadania terminali w firmie dotyczy osób, które są zobowiązane do używania kasy fiskalnej (np. fryzjerzy, kosmetyczki, taksówkarze, osoby sprzedające złotą lub srebrną biżuterię) oraz osób, które po przekroczeniu limitu 20 000 zł sprzedaży na rzecz osób fizycznych zobowiązane są do zainstalowania kasy fiskalnej.

Należy zwrócić uwagę na to, że od 01.07.2022 r. osoby, które posiadają kasy fiskalne on- line będą zobowiązane do zintegrowania (połączenia) ich z terminalem płatniczym. Inne kasy rejestrujące (z papierem i elektronicznym zapisem kopii paragonów) nie posiadają funkcjonalności polegającej na połączeniu kasy z terminalem płatniczym.

Warto zaznaczyć, że możliwe będzie skorzystanie z ulgi dla osób, które ponoszą wydatki na terminal oraz z rozwiązania Polska Bezgotówkowa, które umożliwia korzystanie ze zwolnienia z opłat za wynajem terminala aż przez 12 miesięcy.

Od 2022 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z odliczenia od dochodu w PIT lub CIT, jeśli ponieśli wydatki na nabycie terminala płatniczego lub związane z obsługą transakcji płatniczych przy jego użyciu (w tym m. in. opłaty z tytułu najmu terminali, opłaty zdefiniowane w ustawie z dn. 19.08.2011 r. o usługach płatniczych). Ulga została ograniczona kwotowo oraz czasowo. W roku podatkowym nie będzie można przekroczyć odliczenia w kwocie:

  • 2 500 zł – w przypadku podatników, którzy nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących,
  • 1 000 zł- w przypadku podatników (czyli mających obowiązek stosowania kas fiskalnych).

Przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z ulgi w roku podatkowym, w którym rozpoczął przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego i w roku następnym. Zakładając, że pierwsze wydatki poniesione zostaną w 2022 r. to przedsiębiorca będzie mieć prawo do skorzystania z ulgi w roku 2022 i 2023.

Zapytaj o najlepszą ofertę dla Twojej firmy

Wypełnij prosty formularz kontaktowy, dzięki któremu nasze biuro księgowe lub kancelaria prawna przygotuje ofertę dla Twojej firmy lub pomoże rozwiązać Twój problem. Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko 2 minuty.

Formularz ofertowy
T_PRODUCT_GO_TO_CART