Menu
2023-11-13

Krajowy System e-Faktur od 2024 r.

Krajowy System e-Faktur (w skrócie KSeF) to ogólnopolski system teleinformatyczny, który służyć ma do wystawiania, przechowywania i wysyłania faktur ustrukturyzowanych (inaczej e-Faktura).

W obecnie faktury ustrukturyzowane funkcjonują w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczanych form dokumentowania transakcji, obok faktur papierowych i występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Jest to jednak początkowy etap.

Etapy wprowadzania KSeF
  • Od października do grudnia 2021 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło pilotaż z udziałem podatników.
  • Od 1 stycznia 2022 roku wprowadzono Krajowy System e-Faktur jako rozwiązanie dobrowolne. Od tego momentu jest możliwe wystawienia faktur ustrukturyzowanych w ramach Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i testowanie tego rozwiązania.
  • Od 1 lipca 2024 roku wprowadzamy Krajowy System e-Faktur jako rozwiązanie obowiązkowe.

Po okresie fakultatywnym platforma ma stać się obowiązującym standardem na terenie całego kraju. Ma to nastąpić od 1 lipca 2024 roku.

Od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur ma obowiązywać następujące podmioty:
  • przedsiębiorcy, którzy są zwolnieni z podatku VAT;
  • przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT;
  • podatnicy zweryfikowani w Polsce do procedury unijnej OSS, którzy posiadają polski identyfikator podatkowy NIP.

W związku z tym wdrożenie KSeF wiąże się z koniecznością dostosowania swoich systemów informatycznych, a w szczególności oprogramowania do wystawiania faktur.

Zapytaj o najlepszą ofertę dla Twojej firmy

Wypełnij prosty formularz kontaktowy, dzięki któremu nasze biuro księgowe lub kancelaria prawna przygotuje ofertę dla Twojej firmy lub pomoże rozwiązać Twój problem. Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko 2 minuty.

Formularz ofertowy
T_PRODUCT_GO_TO_CART