Menu
2020-09-29

Opodatkowanie CIT spółek komandytowych

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt ustawy na temat opodatkowania spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT). Jeżeli nic się w tej kwestii nie zmieni to już od 1 stycznia 2021r. wszystkie spółki komandytowe staną się podatnikami CIT. Oznacza to, że dochody uzyskiwane przez spółkę komandytową będą podlegały podwójnemu opodatkowaniu- na poziomie spółki oraz przy każdej wypłacie zysków do wspólników.

Komandytariusz będzie mieć prawo do wyłączenia spod opodatkowania kwoty stanowiącej 50% kwoty przychodów uzyskanych ze spółki komandytowej (limit to 60 tys. zł rocznie w każdej spółce komandytowej w której jest komandytariuszem.). Komplementariusz natomiast będzie mógł odliczyć od swojego podatku dochodowego kwotę podatku zapłaconego przez tę spółkę w której jest komplementariuszem, obciążającą proporcjonalnie zysk komplementariusza uzyskany z udziału w tej spółce. Tu jednakże są warunki, nie może być wspólnikiem i w zarządzie komplementariusza. W zarządzie nie mogą też być członkowie najbliższej rodziny.

Spółka komandytowa będzie płaciła podatek od uzyskanych dochodów na takich samych zasadach jak spółki z o.o., akcyjne oraz komandytowo- akcyjne- według stawki 19%. Możliwe będzie skorzystanie przy mniejszych przychodach ze stawki 9%- przy zachowaniu limitu przychodów spółki 2 mln euro (dotychczas 1,2 mln euro) oraz wspomnianych ulg.

Następny krok to skierowanie projektu ustawy do Sejmu.

Zapytaj o najlepszą ofertę dla Twojej firmy

Wypełnij prosty formularz kontaktowy, dzięki któremu nasze biuro rachunkowe lub kancelaria prawna przygotuje ofertę dla Twojej firmy lub pomoże rozwiązać Twój problem. Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko 2 minuty.

Formularz ofertowy
T_PRODUCT_GO_TO_CART