Menu
2022-02-14

Nowa ulga sponsoringowa dla przedsiębiorców (tzw. sponsoring +)

Od 01.01.2022 r. firmy, które dokonają wydatków na działalność sportową, kulturalną lub wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę, będą mogły odliczyć 50% kosztów poniesionych na te cele. Oznacza to, że jeśli firma przekaże na działalność kulturalną 10 tys. zł, to ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych 15 tys. zł. Cały wydatek można było włączyć do kosztów również w zeszłym roku, jednak w bieżącym roku wprowadzono dodatkową preferencję pozwalającą zaliczyć dodatkowe 50% wydatku do kosztów podatkowych. Ulgę można odliczać maksymalnie do wysokości dochodów uzyskanych w roku podatkowym.

Z ulgi sponsoringowej mogą skorzystać osoby, które prowadzą działalność, jak i spółki - ulga dotyczy zatem zarówno podatników PIT, jak i podatników CIT. Z preferencji tej będzie można skorzystać po raz pierwszy przy rozliczeniu podatku dochodowego za 2022 r., gdyż wykazuje się ją dopiero w zeznaniu rocznym. Podatnik, który skorzysta z odliczenia, będzie zobowiązany przedstawić organowi podatkowemu wykaz poniesionych kosztów podlegających odliczeniu.

Przepisy niestety ograniczają listę podmiotów, którym spółki mogą przekazywać pieniądze i stosować ulgę sponsoringową. Przykładowo, jeśli chodzi o działalność kulturalną to preferencją objęte jest finansowanie instytucji kultury wpisanych do rejestru takich instytucji oraz działalności kulturalnej realizowanej przez uczelnie artystyczne i publiczne szkoły artystyczne. Ulgą sponsoringową nie są objęte ani agencje artystyczne, ani organizacje pozarządowe. Oznacza to, że jeśli sponsorzy będą się kierować względami podatkowymi, to z całą pewnością chętniej będą wspierać działalność instytucji wpisanych do rejestru. Natomiast jeśli sponsorzy będą kierować się konkretnymi korzyściami ze wsparcia to wówczas organizacje pozarządowe i agencje artystyczne mogą się okazać lepszym wyborem, niezależnie od preferencji podatkowych.

Zapytaj o najlepszą ofertę dla Twojej firmy

Wypełnij prosty formularz kontaktowy, dzięki któremu nasze biuro księgowe lub kancelaria prawna przygotuje ofertę dla Twojej firmy lub pomoże rozwiązać Twój problem. Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko 2 minuty.

Formularz ofertowy
T_PRODUCT_GO_TO_CART