Menu
2018-11-26

Zmiany w PIT

W związku ze zmianami przepisów podatkowych,  w 2019 roku podatnicy będą rozliczać się z fiskusem na zmienionych zasadach.

Nowy termin ulgi mieszkaniowej    
Sprzedając nieruchomość, podatnik ma prawo przeznaczyć przychód ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe. Jednak musi się to odbyć w ciągu określonego terminu. Dotychczas trzeba było rozliczyć się z fiskusem w przeciągu dwóch lat. Od 2019 r. termin ten zostanie wydłużony do trzech lat.

PIT od sprzedaży odziedziczonego mieszkania    
Aktualnie, sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat od dnia jego nabycia (zakupu, dziedziczenia) obliguje podatnika do zapłaty 19% podatku. Obecnie istotna jest data nabycia mieszkania prze spadkobiercę. Natomiast od 2019 r. istotny będzie moment nabycia nieruchomości przez spadkodawcę. To właśnie od tego momentu będzie liczyć się pięcioletni termin, po upływie którego odziedziczone nieruchomość może zostać sprzedana bez podatku

Preferencja w PIT nawet po terminie
Od 2019 roku złożenie deklaracji PIT po terminie nie będzie już wiązało się z  utratą prawa od preferencyjnego rozliczenia. Chodzi m.in. o wspólne rozliczenie małżonków, a także deklarację osób samotnie wychowujących dziecko. Dziś takie spóźnienie oznacza utratę prawa do preferencji.

Urząd Skarbowy rozliczy samodzielnie PIT
Od 15 lutego podatnicy będą mieli możliwość wglądu do swojej gotowej, wypełnionej już deklaracji PIT-37 oraz PIT-38. Będzie ona przygotowana przez pracowników Krajowej Administracji Skarbowej na podstawie PIT-11, PIT-8C i PIT-40A oraz informacji zawartych w ubiegłorocznych deklaracjach.

Po zapoznaniu się  treścią deklaracji podatnik może ją zaakceptować lub edytować, np. w zakresie ulg czy przekazania 1% podatku. Jeżeli podatnik nie zrobi nic, PIT przygotowany przez urząd zostanie uznany za zaakceptowany z końcem okresu rozliczeniowego.

Wypełnione deklaracje będą dostępne dla podatników na Portalu Podatkowym.

Zapytaj o najlepszą ofertę dla Twojej firmy

Wypełnij prosty formularz kontaktowy, dzięki któremu nasze biuro księgowe lub kancelaria prawna przygotuje ofertę dla Twojej firmy lub pomoże rozwiązać Twój problem. Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko 2 minuty.

Formularz ofertowy
T_PRODUCT_GO_TO_CART