Menu
2018-09-12

Termin wykorzystania zaległego urlopu

30 września 2018 roku mija termin wykorzystania zaległych dni urlopowych z 2017 roku. Obowiązkiem pracodawcy jest udzielenie pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym uzyskał do niego prawo. Przepisy umożliwiają jednak wykorzystanie ich do 30 września następnego roku kalendarzowego. Tak więc jeśli w 2017 roku nie wykorzystano wszystkich przysługujących dni wolnych, można je przenieść na kolejny, 2018 rok.

Należy je jednak wykorzystać  w ściśle określonym terminie - do 30.09.2018 r. Analogicznie w kolejnych latach.
 
Zgodnie z art. 168 kodeksu pracy, pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi zaległego urlopu z roku poprzedniego w terminie do 30 września. W przeciwnym razie pracodawca naraża się na odpowiedzialność za wykroczenie . Co więcej, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (wyrok z 24 stycznia 2015 r., sygn. akt I PK 124/05) pracodawca może wysłać pracownika na zaległy urlop, nawet jeżeli pracownik nie wyraża na to zgody. Natomiast jeżeli pracodawca odmawia wyrażenia zgody na udzielenie przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego, zgodnie z art. 282 §1 pkt 2 kodeksu pracy dopuszcza się popełnienia wykroczenia zagrożonego karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.
 
Pracodawca nie ma możliwości zamiany w trakcie zatrudnienia, nawet na wniosek pracownika, zaległego urlopu na ekwiwalent pieniężny.

Zapytaj o najlepszą ofertę dla Twojej firmy

Wypełnij prosty formularz kontaktowy, dzięki któremu nasze biuro księgowe lub kancelaria prawna przygotuje ofertę dla Twojej firmy lub pomoże rozwiązać Twój problem. Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko 2 minuty.

Formularz ofertowy
T_PRODUCT_GO_TO_CART