Menu
2019-09-17

NIP nabywcy na paragonie - faktura do paragonu

W związku z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw od 1 stycznia 2020 roku przepisy dotyczące wystawiania faktur do paragonów ulegną zmianie. Wystawienie faktury do paragonu będzie możliwe tylko wtedy, gdy na paragonie znajduje się NIP nabywcy (art. 106b ust. 5 ustawy o VAT).

Paragon nie zawierający numeru NIP kupującego nie będzie mógł być przekształcony na fakturę.

Ta sytuacja dotyczyć będzie, zarówno w przypadku, gdy cała sprzedaż jest fiskalizowana i kupującemu wydawana jest faktura VAT, jak i w sytuacji, gdy kupujący wraca po pewnym czasie aby wydać mu fakturę VAT do otrzymanego wcześniej paragonu.

Ustawodawca wprowadza równocześnie sankcję (art. 106b ust. 6 i 7 ustawy o VAT) zakładającą, że w przypadku naruszeniem nowego przepisu, organ podatkowy może ustalić podatnikowi dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze.

Sankcja nie ominie też nabywcy. Jeśli ujmie on taką fakturę w ewidencji, organ podatkowy nałoży na niego dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości 100% podatku wykazanego na takiej fakturze. Regulacje w tym zakresie znajdą się w art. 109a znowelizowanej ustawy o VAT.

Dlatego należy zwrócić uwagę aby, robiąc zakupy firmowe, aby od razu poprosić sprzedawcę o wystawienie faktury lub podać NIP przed wydrukowaniem paragonu.

Jest też jeszcze czas na sprawdzenie możliwości technicznych posiadanych kas fiskalnych oraz programów obsługujących drukarki fiskalne.

Zapytaj o najlepszą ofertę dla Twojej firmy

Wypełnij prosty formularz kontaktowy, dzięki któremu nasze biuro rachunkowe lub kancelaria prawna przygotuje ofertę dla Twojej firmy lub pomoże rozwiązać Twój problem. Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko 2 minuty.

Formularz ofertowy
T_PRODUCT_GO_TO_CART