Menu
2022-11-16

Coraz więcej spółek decyduje się na opodatkowanie estońskim CIT

Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. o niemal 1550% wzrosła liczba spółek przystępujących do estońskiego CIT w Polsce - w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Wśród podmiotów, które decydują się na to rozwiązanie, większość stanowią spółki z o.o. a następnie spółki komandytowe (spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne i proste spółki akcyjne dopiero od tego roku mają możliwość przystąpienia do estońskiego CIT). W Polsce funkcjonuje ponad 500 tys. spółek handlowych- ogółem spółek prowadzonych w różnych formach jest niespełna 600 tys. Od stycznia do sierpnia br., estoński CIT wybrało 6 997 spółek, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku na tę formę opodatkowania zdecydowało się zaledwie 425 podmiotów. Uważa się, że dotychczasowa liberalizacja przepisów dotyczących estońskiego CIT przyczyniła się do większego zainteresowania tą koncepcją opodatkowania. Zdaniem niektórych ekspertów mechanizm estońskiego CIT wymaga dalszych udoskonaleń, w tym łagodzenia warunków dających możliwość przystąpienia do tej formy opodatkowania. Jednym z największych problemów spółek jest spełnienie warunku związanego z zatrudnieniem. W kolejnym roku wprowadzone zostaną zmiany precyzujące obecne przepisy o estońskim CIT, co zapewne przełoży się na jeszcze większe zainteresowanie tą formą opodatkowania.

Warunkiem skorzystania z estońskiego CIT jest poinformowanie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tej formy opodatkowania. Należy to zrobić do końca pierwszego miesiąca pierwszego roku podatkowego, w którym podatnik ma być opodatkowany estońskim CIT. Podatnicy mają możliwość podjęcia tej decyzji również w trakcie roku jednak związane jest to z dodatkowymi formalnościami.

Rosnące wydatki budżetu państwa i inflacja powodują, że nie należy się spodziewać tymczasowego zmniejszenia wpływów z CIT poprzez liberalizację przepisów o estońskim CIT. Z drugiej strony redukcja obciążeń podatkowych mogłaby realnie pomóc przedsiębiorcom przetrwać kryzys bowiem obecnie jest coraz trudniej prowadzić działalność gospodarczą.

Zapytaj o najlepszą ofertę dla Twojej firmy

Wypełnij prosty formularz kontaktowy, dzięki któremu nasze biuro księgowe lub kancelaria prawna przygotuje ofertę dla Twojej firmy lub pomoże rozwiązać Twój problem. Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko 2 minuty.

Formularz ofertowy
T_PRODUCT_GO_TO_CART