Menu
2021-06-28

Wzrost składek ZUS w 2022 r.

Przedsiębiorcy z co najmniej dwuletnim stażem muszą przygotować się na wzrost składek ZUS w przyszłym roku. Nie licząc składki zdrowotnej, składka na ZUS wzrośnie aż o 11%- o 119 zł miesięcznie (do 1194zł). Spowodowane to będzie wzrostem płacy minimalnej do 3 tys. zł brutto oraz przewidywanym wzrostem wynagrodzenia w gospodarce w 2022r.

Na ten moment pozostaje wciąż nieznana wysokość składki zdrowotnej której podstawą wyliczenia jest obecnie kwota 75% przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale 2020r, łącznie z wypłatami z zysku.

W ubiegłym roku kwota ta wynosiła 4242,38zł- składka zdrowotna wynosi 9% od tej kwoty, czyli 381,81zł. Od stycznia do maja przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło do 7,4% rok do roku a zakładając utrzymanie tego trendu do końca 2021r. należy szacować, że składka zdrowotna pójdzie proporcjonalnie w górę o 7,4%- czyli z 381,81zł do około 410zł. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie musiał zapłacić w przyszłym roku 1604zł (około 147zł miesięcznie więcej) – w bieżącym roku jest to kwota 1457zł.

Jeżeli chodzi o składkę zdrowotną to przewidywane reformy związane z Polskim Ładem zakładały pierwotnie, że miała obowiązywać liniowa składka zdrowotna w wysokości 9% od dochodu. Poinformowano jednak, że nowy Polski Ład nie zlikwiduje całkowicie ryczałtowej składki zdrowotnej dla samozatrudnionych która miałaby wynieść ok. 509zł (zniesiona zostanie jedynie możliwość odliczenia części składki zdrowotnej od podatku). Pomimo, że wzrost jest dość spory to dla wielu przedsiębiorców jest to jednak bardziej korzystne rozwiązanie niż naliczanie składki od dochodu. Biorąc pod uwagę opcję odliczenia składki zdrowotnej od podatku wychodzi na to, że ryczałtowiec zusowy zapłaci 1703zł składek (dotychczas po odliczeniu części składki zdrowotnej płacił realnie 1128,71zł).

Należy pamiętać, że są to informacje niepełne, nie można przewidzieć na ten moment ostatecznej wysokości składki zdrowotnej a co za tym idzie- ostatecznej wysokości składek ZUS.

Zapytaj o najlepszą ofertę dla Twojej firmy

Wypełnij prosty formularz kontaktowy, dzięki któremu nasze biuro księgowe lub kancelaria prawna przygotuje ofertę dla Twojej firmy lub pomoże rozwiązać Twój problem. Wypełnienie formularza zajmie Ci tylko 2 minuty.

Formularz ofertowy
T_PRODUCT_GO_TO_CART